Social- och hälsovårdsnämnden

Social- och hälsovårdsnämnden bär det politiska ansvaret för social- och hälsovården i samarbetsområdet. Nämnden har 16 medlemmar och ersättare, som utses av respektive samarbetskommun. Antalet nämndmedlemmar per kommun bestäms enligt respektive kommuns invånarantal.

Medlemmar 2017 - 2021

Ordinarie (Ersättare), parti, kommun

Annica Haldin (Daniel Tunér), sfp, Jakobstad
haldin.annica@pp.inet.fi, tfn 040 772 0477
Marcus Suojoki (Mona Vikström), sfp, Jakobstad
marcus.suojoki@multi.fi, tfn 040 585 2346
Christer Tonberg (Stefan Storholm), sfp, Jakobstad
christer.tonberg@multi.fi, tfn 044 585 1399
Simon Holmstedt (Bjarne Strengell), sdp, Jakobstad
simon.holmstedt@multi.fi, tfn 050 589 2532
Mervi Rantala (Ulla Hellén), sdp, Jakobstad
mervirantala@suomi24.fi, tfn 050 567 0566
Lisen Sundqvist (Teija Löfholm), v, Jakobstad
lisen.sundqvist@gmail.com, tfn 050 547 8928
Andreas Hjulfors (Daniel Svenlin), kd, Larsmo
andreas.hjulfors@edu.larsmo.fi, tfn 050 563 2666
Bernice Törnqvist (Görel Granholm), kd, Larsmo
tornqvist.bernice@multi.fi, tfn 050 596 2360
Karita Nynäs (Jan Ray), sfp, Larsmo
karita.nynas@larsmo.fi, tfn 050 343 2915
Roger Frostdahl (Roy Björkman) sfp, Nykarleby
roger.frostdahl@nykarleby.fi, tfn 050 066 8656
Maria Palm (Thomas Karv), sfp, Nykarleby
maria.palm@nykarleby.fi, tfn 050 378 9686
Stefan Grahn (Mikael Lindvall), sfp, Nykarleby
stefan.grahn@nykarleby.fi, tfn 040 683 1804
Anja Lillqvist (Carola Häggblom) sfp, Pedersöre
anja.lillqvist@pedersore.fi, tfn 050 505 9519
Greger Forsblom (Håkan Storbacka), sfp, Pedersöre
greger.forsblom@pedersore.fi, tfn 050 036 8852
Johanna Holmäng (Helan Berger), sfp, Pedersöre
johanna.holmang@pedersore.fi, tfn 050 337 7093
Ralf Lindfors (Benita Finne), kd, Pedersöre
ralf.lindfors@multi.fi, tfn 050 518 2866

Marcus Suojoki är ordförande och Maria Palm är viceordförande.

T.f. social- och hälsovårdsdirektören Pia-Maria Sjöström är föredragande i social- och hälsovårdsnämnden. Kanslisekreterare Christina Sundqvist är sekreterare.

Kommun- och stadsdirektörerna, en representant för Jakobstads stadsstyrelse och medlemmarna i social- och hälsovårdsverkets ledningsgrupp har närvaro- och yttranderätt.

Nämndens sammanträden hålls i Otto-salen, Malmska. 

Föredragningslistor och protokoll

Protokoll ad 31.12.2018

              
 

Senast uppdaterad 09.10.2019