Sosiaali- ja terveyslautakunta

Sosiaali- ja terveyslautakunta kantaa poliittisen vastuun yhteistoiminta-alueen sosiaali- ja terveydenhuollosta. Lautakunnassa on 16 yhteistoimintakuntien valitsemaa jäsentä ja varajäsentä. Kunnan edustus lautakunnassa määräytyy kunnan asukasluvun mukaan.

Jäsenet 2017 - 2021

Varsinainen jäsen (varajäsen), puolue, kunta

Annica Haldin (Daniel Tunér), rkp, Pietarsaari
haldin.annica@pp.inet.fi, puh 040 772 0477
Marcus Suojoki (Mona Vikström), rkp, Pietarsaari
marcus.suojoki@multi.fi, puh 040 585 2346
Christer Tonberg (Stefan Storholm), rkp, Pietarsaari
christer.tonberb@multi.fi, puh 044 585 1399
Simon Holmstedt (Bjarne Strengell), sdp, Pietarsaari
simon.holmstedt@multi.fi, puh 050 589 2532
Mervi Rantala (Ulla Hellén), sdp, Pietarsaari
mervirantala@suomi24.fi, puh 050 567 0566
Lisen Sundqvist (Teija Löfholm), v, Pietarsaari
lisen.sundqvist@gmail.com, puh 050 547 8928
Andreas Hjulfors (Daniel Svenlin), kd, Luoto
andreas.hjulfors@edu.larsmo.fi, puh 050 563 2666
Bernice Törnqvist (Görel Granholm), kd, Luoto
tornqvist.bernice@multi.fi, puh 050 596 2360
Karita Nynäs (Jan Ray), rkp, Luoto
karita.nynas@larsmo.fi, puh 050 343 2915
Roger Frostdahl (Roy Björkman) rkp, Uusikaarlepyy
roger.frostdahl@nykarleby.fi, puh 050 066 8656
Maria Palm (Thomas Karv), rkp, Uusikaarlepyy
maria.palm@nykarleby.fi, puh 050 378 9686
Stefan Grahn (Mikael Lindvall), rkp, Uusikaarlepyy
stefan.grahn@nykarleby.fi, puh 040 683 1804
Anja Lillqvist (Carola Häggblom), rkp, Pedersören kunta
anja.lillqvist@pedersore.fi, puh 050 505 9519
Greger Forsblom (Håkan Storbacka), rkp, Pedersören kunta
greger.forsblom@pedersore.fi, puh 050 036 8852
Johanna Holmäng (Helan Berger), rkp, Pedersören kunta
johanna.holmang@pedersore.fi, puh 050 337 7093
Ralf Lindfors (Benita Finne), kd, Pedersören kunta
ralf.lindfors@multi.fi, puh 050 518 2866

Puheenjohtajana toimii Marcus Suojoki ja varapuheenjohtajana Maria Palm. 

Lautakunnan esittelijänä toimii vt. sosiaali- ja terveysjohtaja Pia-Maria Sjöström ja sihteerinä kansliasihteeri Christina Sundqvist. 
 
Kunnan- ja kaupunginjohtajilla, yhdellä Pietarsaaren kaupunginhallituksen edustajalla ja sosiaali- ja terveysviraston johtoryhmän jäsenillä on läsnäolo- ja puheoikeus.
 
Lautakunnan kokoukset pidetään Malmin Otto-salissa.

Esityslistat ja pöytäkirjat

Pöytäkirjat ad 31.12.2019

Viimeksi muokattu 09.10.2019